Skip to main content
 • Vinaři z Hrušek - Akce

  Akce

  foto: hrusky.cz

Nejen za vínem do Hrušek

Folklor a tradice

Obec žije dodnes čilým národopisným ruchem, funguje tady mužácký pěvecký soubor a dívčí sbor, které zpívají jak o hodech „pod zeleným“, tak při různých besedách u cimbálu. Lidové písně, zdejší kroj i tance je možno spatřit každoročně o Bartolomějských hodech konaných koncem srpna.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

XVIII. Den otevřených sklepů Hrušky

6. červenec

Termín akce dne: 6.7.2024 od 10,00 - 19,00 hodin. Od 20:00 bude hrát v areálu u myslivny k tanci a poslechu taneční skupina FIVE LIVE.

Místo akce: areály sklepů na ulici Sklepní, U hřiště, U zbrojnice a Záhumenní

Cena: 1000,- Kč v předprodeji (5x100,- Kč poukazy na nákup vína) nebo na místě (4x100,- Kč poukazy na nákup vína) 

Vstupenky v předprodeji lze zakoupit zde: 
Zvýhodněné zakoupení vstupenky online www.lahvoteka.cz/vinarihrusky

Vstupenka zahrnuje:

 • degustační skleničku
 • propisku
 • katalog
 • ochutnávku vína po celou dobu otevřených sklepů
 • volný vstup na večerní program u myslivny

Již poosmnácté organizátoři společně s místními vinaři umožní ochutnat kvalitní vína přímo ve svých sklepích. Svoje sklepy je připraveno otevřít až 20 vinařů, od těch nejmenších hobby vinařů až po profesionály. Po celou dobu akce bude zajištěna možnost občerstvení. Odpoledne bude přímo u jednotlivých sklepů vyhrávat cimbálová muzika a navečer Vám zahraje taneční skupina FIVE LIVE.

Víno od vinařů je možné zakoupit v době otevřených sklepů, popřípadě v neděli 7. 7. 2024 od 10.00 do 12.00 hodin.

Hruškiáda

červenec

Zahrávání hodů

srpen

Bartolomějské hody

srpen

Bartolomějské hody se konají vždy v čase svátku Svatého Bartoloměje, který je patronem hrušeckého kostela. Již od dávných dob je tento svátek spojen s církevní oslavou patrona kostela a má zajistit ochranu celé obci. Hodovní veselení začíná již předhodovním zpěvem na hodovní sobotu a pokračuje nedělní hodovou slávou, která je hlavní ukázkou tradiční oslavy, která se předává z generace na generaci. Místní chasa je oblečená do tradičních slavnostních krojů a při této příležitosti se tančí místní tance jako je vrtěná, hošije či především slovácký verbuňk, který je zapsán jako národní kulturní památka v UNESCO.

Vinobraní

září

Vinobraní v Hruškách má již dlouhou tradici,která však byla na několik let přerušena. Počátek období, kdy začínají zrát hrozny, bývá označováno jako „Zarážaní hory“.

Dýňování

září

Štafetový běh Boba Zháňala

říjen

Ochutnávka Svatomartinského vína

listopad

Nejen vinaři s napětím očekávají svátek svatého Martina. Dne 11. listopadu se totiž otevírají první láhve vína pocházejícího z podzimní sklizně. A pokud se svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. Svatomartinské hody byly časem dobrého jídla, pití a bujného veselí, což přetrvalo do současnosti, kdy lidé v době vrcholícího podzimu rádi využijí ochutnávky mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli.

Strojení vánočního stromku

prosinec

Vánoční veselení v Hruškách

prosinec

Štěpánská ochutnávka mladých vín

prosinec

Štěpánská ochutnávka mladých vín má již několikaletou tradici, která je spojena s ochutnávkou již téměř čistých a hotových mladých vín, která se v daném roce urodila. Ochutnávka je spojena s tradicí svátku svatého Štěpána, prvního mučedníka. Na tento svátek již mají mladá vína odpovídající kvalitu a podle těchto vín již je možné hodnotit ročník a jeho kvalitu. V Hruškách v tento den probíhá volba stárka místní chasy, který po příští rok bude vést chasu a bude zodpovídat za průběh akcí, které pořádají (hody, ples atd.). Ochutnávka tedy nabízí také pohled místní „šohaje“, kteří jsou oblečeni v tradičních místních krojích.

Vinařský ples

leden

Krojový ples

únor

Fašank

únor

XXI. Přehlídka vín a sýrů

23. 3. 2024

 • Kdy: 23. 3. 2024 od 10.00 do 22.00 hod.
 • Kde: Nová multifunkční hala základní školy

Již po dvacátéprvní bude výstava koncipována jako přehlídka vín z Podluží a dalších regionů Moravy (vína nejsou bodována) a bude spojena s ochutnávkou sýrů českých a slovenských mlékáren. Doplňující informace: K poslechu hraje Hrušecká cimbálová muzika. Občerstvení zajištěno.

Organizátor/kontakt: Jan Nešpor, 607 946 301, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

syry 2024

Pálení čarodejnic

duben

Velikonoce

duben

Den Matek

květen